Wycieczka klas drugich do Brennej

17 grudnia uczniowie klas drugich pojechali na wycieczkę do Żor i Brennej. W Żorach zwiedzali Muzeum Ognia. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego o ogniu, pod okiem Profesora Pożogi, szalonego naukowca przeprowadzali eksperymenty, które pozwoliły im zrozumieć zjawiska towarzyszące żywiołowi ognia. W Brennej, w Koziej Zagrodzie uczestniczyli w warsztatach wyrobu i wypieku pierników. Świąteczny piernik o aromatycznym, korzennym zapachu i intensywnym smaku to tradycyjny przysmak, bez którego trudno sobie wyobrazić polskie Boże Narodzenie. Na warsztatach dzieci wytworzyły pierniczki od początku – wspólnie stworzyły ciasto, zagniotły, rozwałkowały, wycięły swoje ulubione wzory, wypiekły. Na końcu udekorowały. Każdy piernik był piękny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Podczas zajęć muzycznych poznały regionalne instrumenty muzyczne oraz tradycje bożonarodzeniowe. Na koniec mogły podejść do zagrody kóz, pogłaskać je i nakarmić. Udział w warsztatach z pewnością wprowadził dzieci w świąteczny nastrój i na długo pozostanie w ich pamięci. Dzieci stwierdziły, że świetnie się bawiły i z chęcią jeszcze tu wrócą. Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły z niej bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia. Obiecały, że pod czujnym okiem rodziców przygotują kiedyś równie smaczne wypieki dla wszystkich domowników, wykorzystując zdobytą na warsztatach wiedzę.