Szkoła Podstawowa nr 5

w Siemianowicach Śląskich

W dniach 21-24 maja uczniowie klas ósmych uczestniczyli w pożegnalnej wycieczce. Kierunkiem ostatniego wspólnego wyjazdu były Tatry.
Pierwszego dnia wjechaliśmy koleją linową na Gubałówkę, skąd mieliśmy okazję podziwiać piękny krajobraz Tatr. Następnie szlakiem papieskim zeszliśmy do Zębu, czyli najwyżej położonej miejscowości w Polsce. Wieczorem mieliśmy możliwość skorzystania z atrakcji ośrodka w Murzasichle, czyli basenu, bilardu, tenisa stołowego czy też piłkarzyków.
Drugiego dnia, dzięki sprzyjającej pogodzie, udaliśmy się z przewodnikiem na spacer do Doliny Kościeliskiej. Po drodze odwiedziliśmy bardzo ciekawą, ale momentami niezwykle wąską i niską  Jaskinię Mroźną. Następnie podeszliśmy do Wąwozu Krakowskiego, gdzie podziwialiśmy skały tatrzańskie. Wielu z nas skorzystało także z okazji zakupu oscypków w bacówce góralskiej. W drodze powrotnej odwiedziliśmy także Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, wybudowane jako votum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu w 1981 r. Wieczorem odbył się wyczekiwany przez wszystkich komers. Miejscem zabawy była góralska chatka, a zabawa trwała prawie do samej północy.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Zakopane. Zobaczyliśmy skocznię narciarską Wielką Krokiew, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, gdzie nagrobki są góralskimi dziełami sztuki. Zwiedziliśmy także Muzeum Tatrzańskie, gdzie dowiedzieliśmy się jak mieszkali niegdyś górale, a także jak zbudowane są Tatry i jakie zwierzęta w nich zamieszkują. Ostatnim punktem był spacer po Krupówkach i czas na zakup pamiątek. Wieczorem ponownie skorzystaliśmy z atrakcji ośrodka.
Ostatniego dnia, z wielkim żalem, pożegnaliśmy nasze piękne Tatry i w deszczu udaliśmy się w podróż powrotną. Ostatnia wspólna wycieczka z pewnością na zawsze zapadnie w naszej pamięci, a wspólna zabawa na komersie będzie jednym z milszych wspomnień.

 

Czytaj więcej...

W dniu 22 maja br. uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Bezpieczeństwa Pożarowego i Ratownictwa w Parku Tradycji. Impreza była częścią kampanii profilaktycznej organizowanej przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej pt.: „Czad i ogień obudź czujność” oraz „STOP pożarom traw!” Akcja ta była skierowana przede wszystkim do nauczycieli i uczniów klas trzecich w Siemianowicach Śląskich i miała na celu przybliżenie zagrożeń jakie niosą: pożar, tlenek węgla, wypadek komunikacyjny oraz inne zdarzenia losowe. Podczas pokazu uczniowie mieli okazję nauczyć się wielu prawidłowych sposobów postępowania w różnych stanach zagrożenia np. wykonania próbnego telefonicznego zgłoszenia pożaru i wypadku drogowego na numer alarmowy 998. Zapoznały się z pracą strażaka, podstawowym sprzętem pożarniczym, oraz sprzętem którego używają ratownicy. Atrakcją dla uczestników była akcja pokazowa na terenie Parku Tradycji przeprowadzona przez strażaków, gdzie między innymi ewakuowano osobę poszkodowaną z pomieszczenia objętego pożarem. W dalszej części każdy z uczestników miał okazję pod nadzorem ratowników ćwiczyć kwalifikowaną pomoc przed medyczną na fantomach.

 

 

Czytaj więcej...

Copyright © 2019 SP5 Siemanowice Rights Reserved.