Szkoła Podstawowa nr 5

w Siemianowicach Śląskich

Od września w naszej szkole realizowany jest program edukacji prozdrowotnej: “Chcę zdrowym być, chcę zdrowo żyć”. Głównym celem programu jest promowaniem wśród młodzieży zdrowego stylu życia, na który składa się nie tylko prawidłowe odżywianie, ale również aktywność fizyczna, higiena żywienia czy profilaktyka uzależnień.  Zaciekawienie młodych ludzi tematyką zdrowia stało się naszym priorytetem. Lista zadań, które udało się już zrealizować w ramach programu jest naprawdę długa.
Uczniowie realizujący program poprzez udział w zajęciach popołudniowych pogłębiali swoją wiedzę w zakresie zdrowia. Tematyka zajęć dotyczyła: składników pokarmowych i ich roli w organizmie, aktywności fizycznej i jej wpływu na życie człowieka, zasad racjonalnego odżywiania, zdrowia w liczbach oraz zaburzeń odżywiania. W czasie zajęć młodzież z wielkim zaangażowaniem wypełniała przygotowane karty pracy, słuchała prezentacji, wykonywała rysunki oraz trudziła się liczeniem kalorii. 
Nowością w naszej szkole okazał się też przeprowadzony na przerwie aerobik. Przy muzyce, licznie zebrani uczniowie, ćwiczyli poczucie rytmu oraz sprawdzali swoją kondycję. Inni, którzy nie skusili się na ćwiczenia dzielnie dopingowali swoich kolegów. Zajęcia ruchowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a szkolny dziedziniec wypełnił się po brzegi. Ćwiczeniom towarzyszył uśmiech i dobra zabawa.
Realizując kolejne zadania programu gościliśmy w naszej szkole specjalistów w dziedzinie zdrowia. I tak Pani Marta Sitek – stomatolog wiele mówiła o higienie żywienia i przechowywania żywności oraz chorobach układu pokarmowego. Pani psycholog Małgorzata Bożek poszerzyła naszą wiedzę w zakresie zdrowia psychicznego i społecznego, a poprzez przygotowane ćwiczenia starała się zwiększyć poczucie własnej wartości.
Ostatnio grupa naszych uczniów miała możliwość uczestnictwa w zajęciach zorganizowanych przez specjalistów z Samodzielnego Publicznego Zakładu Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich. Ciekawe przeprowadzenie warsztatów sprawiło, że uczniowie byli naprawdę zainteresowani poruszaną tematyką i aktywnie uczestniczyli w proponowanych ćwiczeniach. 
W ramach programu odbyła się też w naszej szkole akcja: “Zdrowa przekąska”, w czasie której uczniowie przygotowali jabłka oraz marchewki i częstowali nimi rówieśników i nauczycieli. Chętnych do zdrowego odżywiania nie brakowało. Nikt nie był w stanie oprzeć się pachnącym i pięknie wyglądającym przekąskom.
Aby dzielić się zdobytą wiedzą z innymi uczniami regularnie uaktualniliśmy też szkolną gablotkę.
Wspólna zabawa, ciekawe formy pracy i brak monotonii sprawiają, że nauka o zdrowiu może być interesująca, a dbałość o własne zdrowie może stać się priorytetem zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2019 SP5 Siemanowice Rights Reserved.