Kampania 19 Dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do dziesiątej edycji międzynarodowej kampanii, w trakcie której podejmowane były wspólne działania na rzecz profilaktyki krzywdzenia
i przemocy. Działania te organizowane między pierwszym, a dziewiętnastym listopada opierały się głównie na profilaktyce pozytywnej.

Hasło przewodnie edycji 2023 to #10sekund

Ile można zrobić w ciągu 10 sekund, żeby powstrzymać przemoc?

• Po pierwsze – nie odchodź.
  • Nie odwracaj wzroku.
  • Obserwuj i reaguj adekwatnie do sytuacji.
  • Bądź uważny.
  • 10 sekund to wystarczający czas, żeby kogoś skrzywdzić, pominąć, nie dostrzec.

W związku z powyższym przeprowadzono następujące działania:

1. Zamieszczono gazetkę tematyczną na szkolnym korytarzu.
  2. Oznaczono wszystkie drzwi wejściowe do klas, gabinetów pomarańczową wstążką – symbolem przeciwstawiania się agresji.
  3. Wychowawcy kl. I – VIII przeprowadzili zajęcia z zakresu profilaktyki agresji.
  4. Uczniowie kl. VIII wzięli udział w webinarze „#10sekund – nie odwracaj wzroku”.
  5. Przeprowadzono akcję: „Miłe słowo na DZIEŃ DOBRY” – kl. I – VIII.
  6. Przeprowadzono akcję: „Wyzwania dla NIEUSTRASZONYCH”– kl. I – VIII.
  7. Podopieczni świetlicy wykonali „DRZEWKO ŻYCZLIWOŚCI” (DOBRYCH POMYSŁÓW, ROZWIĄZAŃ, REAKCJI).
  8. Wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w challenge’u – „NIĆ POROZUMIENIA”.
  9. W trakcie DISCO PARTY serwowano oprócz wystrzałowej muzyki inspirujące CYTATY MOTYWACYJNE, które można było zabrać ze sobą do domu i dodatkowo się wzmocnić.

Niezwykle dużo radości, zabawy, przyjemności przyniosły dzieciom aktywności związane z udziałem w akcjach, challenge’u, wspólnym wykonaniu Drzewka.

Mamy nadzieję, że ich relacje ulegną poprawie, częściej i chętniej będą okazywać sobie życzliwość.